Batan Balık Hep Yan mı Gidecek

Balık Türkiye’deyse batsa da batmasa da yan gider.

Bir mağazada alışveriş yaptım.
Kasada ödeme yapmak için sıramı bekliyorum.
Önümde bir hanımefendi çanta ayakkabı vs almış. Kasada ödeme yapmak için kasiyere kredi kartını uzattı kasiyer ödemeyi almak için işlem yaptı lakin hanımefendi bakiyeniz yeterli değil deyip hanım efendiye kredi kartını iade etti hanımefendi başka bir kredi kartı verdi kasiyer yine işlem yaptı yine hanımefendi bakiyeniz yetersiz deyip yine kredi kartını hanım efendiye iade etti bu durum en az beş tane kredi kartı ile devam etti. Sonunda bir kredi kartında yeterli bakiye varmış hanımefendi alışverişini tamamladı gitti.
Bu durumu izlerken ben utandım içimden abla alma batmışsın hala almanın derdindesin diye mırıldandım.
Bu durum sadece bu hanımefendi ile kalsa iyi lakin halkımızın büyük çoğunluğunun bankalara borçları inanılmaz boyutlarda. Bir kredi kartının borcunu diğeriyle ödeyerek borcu daha büyük borçla kapatıyor ve sanki böyle bir borçları yokmuş gibi harcamaya devam ediyorlar. AVM’ler, restoranlar, kafeler tıklım tıklım dolu, trafikte arabadan geçilmiyor.
Bunu nedeni bankaları kredi kartı reklamlarında harcadıkça kazacaksınız algısı oluşturmaları ve halkımızın kredi kartı limitinin bir kredi borç değil sanki öz kendi paraları sanmaları öyle davranmaları.
Farkında olanlarda aman battı balık yan gider deyip geleceğini borçlanmaları.
Şunu söylemeden yazıyı sonlandırmak istemiyorum.
Ülkemizde ciddi bir ekonomik buhran var. Vatandaşlarımız zorunlu olmayan şeyleri değilde çoluk çocuk aç mı kalacak deyip gıda alışverişi yapsalar helal olsun derim anlayışla karşılarım. Ama öyle değil batmışken ayakkabı çanta makyaj ürünleri almalarını anlayamıyorum.
Umarım ülkemizdeki ekonomik buhrana çözüm bulunur ve kredi kartlarına bir düzenleme yapılır.
Ekonomik buhrana çözüm bulunur mu? kredi kartlarına bir düzenleme yapılır mı?
Hayır battı balık yan gider. Türkiye’de balık batsa da batmasa da yan gider.
Hadi esen kalın yan değil! dümdüz gidin.
Yazının Yayınlanma Tarihi : 13,08,2022

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr