Rusya’da Darbe Girişimi oldu

Wagner Grubu Putin’e Karşı Ayaklandı.

Rusya’da 23 Haziran 2023 tarihinde ülkenin en güçlü paralı asker grubu olan Wagner’in lideri Yevgeny Prigozhin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yönetimine karşı darbe girişiminde bulundu.
Prigozhin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Wagner savaşçılarını yok etmekle suçladı ve 25 bin silahlı gencin Moskova’ya yürüyeceğini duyurdu.
Darbe girişimi sonrasında Rusya’da olağanüstü hal ilan edildi ve Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in her şeyden haberdar olduğunu ve gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

Darbe Girişimi Nasıl Başladı?

Darbe girişimi, 23 Haziran 2023 tarihinde saat 20:00 civarında Wagner Grubu’nun resmi internet sitesinde yayınlanan bir video ile başladı. Videoda Prigozhin, Rus Savunma Bakanı Şoygu’yu Wagner savaşçılarını Ukrayna sınırında bırakarak ölüme terk etmekle suçladı. Prigozhin, “Bu bir adalet yürüyüşüdür. Ülkenin askeri liderliğinin getirdiği kötülük durdurulmalıdır” dedi ve 25 bin silahlı gencin Moskova’ya doğru hareket ettiğini duyurdu. Prigozhin ayrıca, Rus halkını da sokağa çıkarak Wagner’e destek vermeye çağırdı.

Darbe Girişimi Nasıl Sonuçlandı?

Darbe girişimi sonrasında Rusya’da olağanüstü hal ilan edildi ve güvenlik güçleri teyakkuza geçti.
Rus ordusu ve polisi, Wagner Grubu’nun Moskova’ya ulaşmasını engellemek için yolları kapattı ve çatışmaya girdi.
Darbe gecesi yaşanan çatışmalarda en az 200 kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi yaralandı.
Wagner Grubu’nun merkezi olan St.Petersburg’ta da Rus özel kuvvetleri tarafından baskın düzenlendi ve çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
Belarus devlet başkanının arabuluculuk görüşmeleri sonuç verdi Prigojin, kan dökülmesini önlemek için Moskova’da ilerleyen askerlerine üslerine dönmelerini emrettiğini açıkladı.

Wagner Grubu Kimdir?

Wagner Grubu, Rusya’nın en büyük paralı asker grubudur. 2014 yılında Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçılara destek vermek için kurulmuştur.
Daha sonra Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Venezuela gibi ülkelerde de faaliyet göstermiştir. Wagner Grubu’nun arkasında Rusya’nın en zengin iş adamlarından biri olan Yevgeny Prigozhin’in olduğu iddia edilmektedir. Prigozhin, Putin’in yakın dostu olarak bilinmekte ve “Putin’in aşçısı” lakabıyla tanınmaktadır. Prigozhin, aynı zamanda 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddia edilen “troll fabrikası”nın da sahibidir.

Darbe girişiminden bizim hissemize!

Rusya’da demokrasi yok, Adalet, Hukuk yok, Devlet kurumları yok, Devlet aklı yok. 

Peki Rusya’da ne var. 

Bir kişi var. 

Tek adam yönetimi var.  

Koskoca Rusya parti, aile ülkesi olmuş durumda.

Bir paramiliter grup darbe yapıyor.

Başka bir paramiliter grup darbeyi bastırıyor. 

Umarım Türk halkı olarak Rusya’da olup bitenlerden ders çıkarırız.

Ders çıkarırmıyız asla.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr