Safranbolu gezi rehberi

Safranbolu, Karabük ilinin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Safranbolu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini sunan bir yerdir. Safranbolu’da gezilecek çok sayıda yer vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Safranbolu Eski Çarşı: Safranbolu’nun en ünlü ve en canlı bölgesi olan eski çarşıda, tarihi evler, hanlar, hamamlar, camiler ve çeşmeler bulunmaktadır. Burada yöresel lezzetlerin tadına bakabilir, el sanatları ürünleri satın alabilir ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz.
Tarihi Cinci Hanı ve Hamamı: 17. yüzyılda inşa edilen bu yapılar, Safranbolu’nun eski ticaret hayatına tanıklık eder. Cinci Hanı bugün otel olarak hizmet verirken, Cinci Hamamı da hala faaliyettedir.
Köprülü Mehmet Paşa Camii: 1661 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu cami, Safranbolu’nun en büyük ve en görkemli camisidir. Caminin içi kalem işleri ve nakışlarla süslüdür. Caminin yanında bir de medrese bulunmaktadır.
Kaymakamlar Müzesi: Safranbolu’nun en eski evlerinden biri olan bu ev, müzeye dönüştürülmüştür. Evde Osmanlı dönemine ait eşyalar, giysiler, halılar ve resimler sergilenmektedir. Ev aynı zamanda bir konaklama tesisi olarak da hizmet vermektedir.
Tarihi Saat Kulesi: 1797 yılında yaptırılan bu kule, Safranbolu’nun simgelerinden biridir. Kulenin altında bir de çeşme bulunmaktadır.
Hıdırlık Tepesi: Safranbolu’nun en yüksek noktası olan bu tepe, şehrin kuşbakışı görüntüsünü sunmaktadır. Tepede bir de Hıdırlık adında bir anıt bulunmaktadır. Burası gün batımını izlemek için ideal bir yerdir.
Yörük Köyü: Safranbolu merkezine 22 km uzaklıkta bulunan bu köy, doğal güzellikleri ve geleneksel yaşamı ile dikkat çeker. Köydeki evlerin çoğu restore edilmiş ve butik otel olarak hizmet vermektedir.
Bulak Mağarası: Safranbolu’nun 13 km kuzeybatısında bulunan bu mağara, Türkiye’nin en uzun ikinci mağarasıdır. Mağara içinde çeşitli sarkıt, dikit ve traverten oluşumları görebilirsiniz.
Kristal Teras: Safranbolu’nun 80 metre yüksekliğindeki bir tepesinde bulunan bu teras, şehrin panoramik manzarasını sunmaktadır. Terasın zemini camdan yapılmıştır ve altındaki vadileri görebilirsiniz. Terasın yanında bir de kafe bulunmaktadır.
Tokatlı Kanyonu: Safranbolu’nun doğal güzelliklerinden biri olan bu kanyon, 7 km uzunluğunda ve 100 metre derinliğindedir. Kanyon içinde yürüyüş yapabilir, kuş sesleri dinleyebilir ve şelaleleri görebilirsiniz.
İncekaya Su Kemeri: Safranbolu’nun 6 km güneyinde bulunan bu su kemeri, Osmanlı döneminde su taşımak için yapılmıştır. Su kemeri 116 metre uzunluğunda ve 28 metre yüksekliğindedir. Su kemerinin yanında bir de seyir terası bulunmaktadır.
Safranbolu’da yemek konusunda birçok seçenek vardır. Safranbolu lokumu, kuyu kebabı, bükme, perohi mantısı, bandırma, gözleme, su simidi, ev baklavası gibi lezzetler Safranbolu’ya özgüdür ve Safranbolu’ya gelenlerin mutlaka tatması gerekenler arasındadır.
Safranbolu’da konaklama seçenekleri arasında oteller, pansiyonlar ve butik oteller bulunmaktadır.
Safranbolu’da Tarihin, kültürün, Doğanın birbirinden lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarın iyi gezmeler.
Bir Safranbolulunun Safranbolu gezi rehberi yazısı yazması çok zormuş aman bir şeyi unutursam, aman bir şeyi yanlış yazarsam diye korka korka anca bu kadar yazabildim ama iyi oldu iyi hadi size iyi gezmeler.
Yazının Yayınlanma Tarihi : 17,04,2023

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr