Adaletsizliğin Gölgesinde: Bir Toplumun Ruh Sağlığı

Cumartesi akşamı yatıp rahat bir uyku çektikten sonra, Pazar günü öğlen sıralarında gözlerimi açtım. Eşim zaten uyanmış, oturma odasında oturuyordu. Ona günaydın dedim ve bir öpücük aldım. “Kahvaltıda ne yiyeceğiz?” diye sordum. “Bilmiyorum,” dedi. “Markete gidip bir şeyler alalım mı? diye markete gitmeyi” teklif ettim. Eşim “Olur,” dedi ve kalktık. Markete gitmek için tam evden çıkmak üzereyken kızım “Ben de geliyorum!” diye bağırdı ve hep beraber markete gittik. Kahvaltılık birkaç şey aldık. Ben, eşim ve kızım eğlenerek kahvaltıyı hazırladık. Sonra ben, eşim, kızım ve oğlum neşe içinde kahvaltı yaptık. Ben çayımı yudumlamaya devam ederken, kızım elektrikli süpürgeyle kapıya dayanmış, karşımda duruyordu. Temizliği çok sevdiğim için “Dur, bekle, ben kaçayım da siz temizliğinizi yapın,” dedim. Kızım, “Yok, sen çayını iç, ben evin diğer kısımlarını süpüreyim. Buraya geçince sen çıkarsın,” dedi. Kısa süre sonra sıra oturduğum odaya geldi. Telefonumu alıp yatak odasına geçtim. Yatak odasının penceresi alt kattaki komşunun kapısının üstünde olduğu için, Postacının posta “Kamil Gündüz’e posta var!” diye bağıran postacıyı duydum ve bir anda dünyam karardı. Yazarken, çizerken ne kadar dikkat ediyorum, yine neyi şikayet ettiler de yine neye dava açtılar diye düşünerek korku, sinir ve merakla kapıyı açtım. Kapıda ciddi bir beyefendi duruyordu. “Kamil Gündüz sen misin?” diye sordu. “Evet, benim,” dedim. TC kimlik numaramı istedi, verdim. Çantasından bir zarf çıkardı. Meğer zarf, yenilenmesini talep ettiğim kredi kartıymış. “Bu mu?” diye sordum. “Evet,” dedi. İçimde bir rahatlama hissiyle eve geri döndüm.

Bu olay, ülkemizdeki adalet ve hukuk sisteminin eksikliğinin psikolojimizi nasıl bozduğunu, kendimize bile belli etmemeye çalışsak bile içimizdeki korkuyu anlatmak için yazıyorum.  Yemin ederim ki dikkat etmekten yazı yazamıyorum artık.

Bana ne demeyin! Adalet yoksa ekmek yok.
“Adaletin olmadığı yerde ekmek de bulunmaz. Emeklilerin, çalışanların ve memurların alım gücünü aşındıran yüksek enflasyonun altında yatan temel sebep; hukukun ve adaletin olmamasıdır.

Adaletsizlik

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr