1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayram

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayram, Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü.

Bugün 1 Mayıs, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs, işçi sınıfının tarihsel kazanımlarını ve güncel taleplerini dile getirdiği bir gündür.

1 Mayıs’ın işçi ve emekçiler bayramının kökeni 19. yüzyılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan 8 saatlik iş günü mücadelesine dayanır. 1886 yılında Chicago’da başlayan grevler sırasında polisin işçilere ateş açması sonucu çok sayıda işçi hayatını kaybetti. Bu olaylar sonrasında dünyanın dört bir yanındaki işçiler 1 Mayıs’ı dayanışma günü olarak ilan ettiler.

Türkiye’de ise 1 Mayıs’ın işçi ve emekçiler bayramı ilk kez 1912 yılında İstanbul’da kutlandı. Cumhuriyet döneminde ise 1923 yılında resmi tatil ilan edildi. Ancak 1977 yılında Taksim Meydanı’nda düzenlenen mitingde açılan ateş sonucu 36 kişi yaşamını yitirdi. Bu olay “Kanlı 1 Mayıs” olarak tarihe geçti. 12 Eylül darbesinden sonra ise 1 Mayıs resmi tatil olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı.

2009 yılında ise 1 Mayıs yeniden resmi tatil ilan edildi ve “Emek ve Dayanışma Günü” olarak adlandırıldı. Bugün Türkiye’nin farklı şehirlerinde işçi ve memur konfederasyonları, sendikalar, meslek odaları, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıkacaklar.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, emeğin değerini vurgulayan, hak arama bilincini güçlendiren, dayanışma ruhunu canlandıran bir gündür. Bu günü kutlayarak hem geçmişteki mücadeleleri anmak hem de geleceğe umutla bakmak mümkündür.

Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın İşçi Sınıfı!

29 Sep 1932 — Construction workers eat their lunches atop a steel beam 800 feet above ground, at the building site of the RCA Building in Rockefeller Center. — Image by © Bettmann/CORBIS

Hak verilmez alınır unutmayın…

Yazının Yayınlanma Tarihi : 01,05,2023

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr