Linux Mint İşletim Sistemi

Sizlere bu gün benimde severek kullandığım en popüler Linux dağıtımlarından biri olan Linux Mint işletim sistemini tanıtacağım.

Tartışmasız en çok kullanılan Linux dağıtımları Ubuntu ve Linux Mint’dir. Ubuntu, Debian’a, Linux Mint ise Ubuntu’ya dayanmaktadır. Kullanımı ve kurulumu tamamen ücretsiz olan Windows ve mac OS ortamlarının çok ötesinde kontrol ve özelleştirme imkanı sunan Linux tabanlı işletim sistemlerinin en sevilenlerinden biri olan Minti hadi tanıyalım.
Linux Mint Nedir?
En popüler Linux dağıtımlarından biri olan Linux Mint tamamen ücretsizdir ve Linux Mint’teki hemen hemen her uygulamada açık kaynaklıdır.
Milyonlarca kullanıcısı olan Linux Mint, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış kullanımı kolay, güçlü, yapılandırılabilir bir işletim sistemidir.
Mint, hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için uygundur.
Masaüstü Sürümleri
Linux Mint; Cinnamon, MATE ve Xfce adında her biri farklı bir masaüstü ortamından oluşan 3 seçenek sunmaktadır. Cinnamon en popüler ve moderni, MATE kararlı ve hızlı olanı, Xfce ise en hafif sürümüdür.
Bazı sürümlerde diğerlerinden daha fazla özellik olmasına ve bazılarının diğerlerinden daha hızlı çalışmasına ya da daha az kaynak kullanmasına rağmen, bu 3 seçeneğin de güçlü alternatifler olduğu söylenebilir.
Çoğu masaüstü kullanıcısı Cinnamon veya MATE’den memnundur ancak eski, düşük performanslı sistemleriniz varsa veya Chromebook’larda ya da Linux için WSL 2’ye sahip Windows 10 PC’lerde Linux kullanıyorsanız, Xfce ideal seçimdir.
Cinnamon
Linux Mint’in son sürümüne, Cinnamon için de bellek kullanımını sınırlama özelliği eklenmiştir.
Linux Mint’e varsayılan olarak Cinnamon masaüstü yüklüdür. Cinnamon; Windows’un düzenine ve sunduğu deneyime benzemesine rağmen kendine has özellikleriyle modern ve benzersizdir.
Hangi masaüstünü seçeceğinizden emin değilseniz, Cinnamon sürümüyle başlayabilirsiniz. Vaktiniz olduğunda diğerlerini de denemeniz öneririm.
Günümüzde Linux Mint tarafından geliştirilen yazılımların bir kısmı birçok dağıtımda kullanılmaktadır. Cinnamon’ın başarısının ve diğer dağıtımlarla uyumluluğunun ardından Linux Mint, çapraz dağıtım ve çapraz masaüstü çözümleri geliştirmeye de başlamıştır.
MATE
MATE, kararlı ve hızlı olmasıyla bilinir.
MATE, 2006 ve 2011 yılları arasında Linux Mint’in varsayılan masaüstü bilgisayarı olan GNOME 2’nin devamı olan klasik bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon’dan daha daha az kaynak kullanır, daha hızlıdır ve daha kararlıdır.
Xfce
Kaynak kullanımı konusunda Xfce, oldukça hafiftir.
Xfce; Cinnamon veya MATE kadar çok özelliği desteklemese de son derece kararlı ve kaynak kullanımı konusunda da oldukça hafif bir masaüstü ortamıdır.
Özet
Kullanıcı dostu olması ve kararlılığı ile bilinen Linux Mint; Microsoft Windows ve Apple MacOS’a en iyi alternatiflerden biridir.
Yazının Yayınlanma Tarihi : 28,12,2021

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr