Var Olmaması Gereken Zombi Gezegen Bulundu

Bildiğiniz gibi, uzay keşfi her zaman insanlığın en büyük merak ve hayranlık konularından biri olmuştur.

Uzayda neler olduğunu, neler var olduğunu ve neler olabileceğini öğrenmek için sürekli yeni araştırmalar yapılıyor ve yeni teknolojiler geliştiriliyor.

Bu araştırmalardan biri de geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde yayınlanan ve gökbilimcilerin ‘var olmaması gereken’ zombi gezegen bulduklarını duyuran makale oldu. Bu makalede, yıldızının şiddetli ölümünden mucizevi bir şekilde kurtulmuş gibi görünen, var olmaması gereken, yeni bir gezegen keşfedildiği anlatılıyor.

Bu gezegen, Halla olarak adlandırılıyor ve Jüpiter benzeri bir dev gezegen. Yıldızı Baekdu ise, ömrünün sonuna gelmiş ve kendi kendini yok etmiş bir yıldız. Baekdu, ölmeden önce genişleyerek kırmızı bir deve dönüşmüş ve Halla ile arasındaki mesafeyi 1,5 katına kadar arttırarak gezegeni içine çekmeye çalışmış. Ancak Halla, bu şiddetli olaya rağmen hayatta kalmayı başarmış ve Hawaii’deki teleskoplarla görüntülenmiş.

Bu keşif, uzay biliminde büyük bir sürpriz oldu. Çünkü normalde, yıldızları öldüğünde gezegenleri de yok eder. Örneğin bizim Güneşimiz de öldüğünde Dünya’yı yutacak. Ama Halla gibi bazı gezegenlerin bu kaderden kaçabileceği görülüyor. Bu da bize, uzayda henüz bilmediğimiz pek çok şey olduğunu ve her an yeni keşifler yapabileceğimizi gösteriyor.

Bu yazımda, makalemden sizlere var olmaması gereken zombi gezegen bulundu konusunda bilgi vermeye çalıştım.

Umarım sizleri Türkiye’nin antidemokratik siyasetinin gündeminden, Batık ekonominin, zamların gündeminden uzaklaştırmışımtır.

Bir ülkede bilim, felsefe, sanat halkın sohbet masasından kalkarsa o halkın başına her türlü bela musibet gelir.

Bir sonraki yazımda, makalemden görüşmek üzere, hoşçakalın!

Zombi Gezegen

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yasin dedi ki:

  Kamil abi merhaba ya seni tanımaktan seninle sohbet muhabbet etmekten gurur duyan bir arkadaşınım ama yazıların bir başka harika cidden afalliyorum seni tanımaktan bir kez daha gurur duyuyorum seni tanimasam filozof sananım ha

  1. Kamil Gündüz dedi ki:

   Teşekkür ederim bende seni tanımaktan onur gurur duyuyorum.

 2. Muzaffer kült dedi ki:

  Her zaman gördüğümüz insanların bazı değerlerini görmeyiz normaldir Diyojen yaşarken kim filozof derdiki.

Tüm hakları saklıdır © www.kamilgunduz.com.tr